Everest

 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 44 výstupů - Mt.Blanc
OdeslatNapsal: 19.5.2008, 16:13 

Registrován: 14.5.2008, 12:34
Příspěvky: 4
Když jsem šel v pátek 16.5. spát, tak jsem se strašně těšil, ale zároveň jsem se bál, co vše může přijít, jestli ráno vůbec vstanu a definitivně se vydám na cestu. Po ulehnutí jsem nemohl usnout a když přece, nebylo to na dlouho. Za noc jsem se probudil asi třikrát a vstal ještě před zvoněním budíku. Pobalení, příprava a definitivní rozhodnutí, že tedy ano.
Bylo asi za 5 mitut 6, když jsem sestoupil do basecampu (zní to divně, že? ale co mám dělat, tak jsem spal na strahovských kolejích? :) ). Po prezentaci rychlý přesun na úpatí a vesele nahoru. Tak jsem dostal první razítko a veděl, co budu dělat v následujících několika hodinách. Po roztrhání mlhy, která byla to ráno k téhle akci vyloženě stylová, se na nás usmálo sluníčko. Výstupy přibývaly, šlo to jak po másle. Na Smrku jen vyměnit boty, lehce pojíst, odpočinout a hurá dál. Dolů se po rovinatějších úsecích běhalo, nahoru svižným krokem.
Na Sněžce se začal projevovat puchýř na patě z prvních bot, chození v sandálích nepomohlo, i když měly chodidla aspoň změnu. To už sil ubývalo a ani usmívat na slečny kontrolorky se tolik nedalo. :|
Po posledním výlezu první trasy jsem si nařídil větší pauzu a pomalu sestoupil na úpatí druhé trasy s kolegou sololezcem.
Pár minut po poledni jsem se zvedl a okusil první metry druhé etapy. První úsek byl důvěrně známý, nad Máchou se člověk trochu zadýchal a přišla rovinka. S mapou se našla schovaná kontrolní stanice, respektive stan ;) a první razítko přišlo ve 12:22. Cestou dolů pár seběhů na rovinkách, kouknout na rozložení ker (které jsem stejně vždy zapomněl :) ) a zase nahoru. V tu dobu se začlo ozývat snad už všechno, ale zatím ne moc hlasitě. Po dalších asi 10 výstupech pauza, jídlo a přezutí. Třičtvrtěhodinka hovění na sluníčku opravdu pomohla a pak to zase na pár výstupů šlo. Bohužel rychle načerpané síly zase rychle ubyly a člověk byl tam, kde byl. To už jsem začal vcelku zaostávat, ale nebylo to kritické. Chvíli jsem chodil s Evženem a dovídal se mnoho poučných a strategisky výhodných věcí :)
Nicméně kolenům neporučíš a tak po výstupu na vrchol trasy začal ten pravý boj. Kdyby šlo dolu jedit lanovkou, to by byla paráda. Někde kolem 37. výstupu už to bylo přemáhání. 20 minut pauza a ležení na zemi nebyla šťastná konstalace, člověk vychladl, jídlo nezabralo, energie nepřibyla, kolena bolely stále. V tu dobu jsem věděl, že další den už to nepůjde. Tak aspoň doklepat druhou trasu.
Asi 5 výstupů před koncem jsem opět natrefil na Evžena a vzhledem ke svému psychickému stavu bylo jasné, že neudržet se ho, tak nemá cenu se dál snažit. Šli jsme tedy spolu. Opravdu neskutečné, jak po tolika hodinách chůze mohl mít tak svižný krok. Po tom, co Evžen dostal poslední razítko, mně ještě jeden výstup chyběl, cestou dolů nás zastidl krátký déšť, přesto jsme to schytali vcelku dost. Na úpatí jsem dostal od své oblíbené kontrolorky z první trasy hroznový cukr na posílení, oblékl se a ještě s jedním sololezcem šel pro poslední razítko (22:24).
Krize velká, kolena bolely, každý krok dolů byl utrpení. Za svůj cíl jsem si vybral Mt.Blanc. Přesunul jsem se na třetí trasu, nasadil čelovku a vyrazil. Tak úžasně udělanou trasu asi nikdo nečekal, svíčky podál cesty, Yeti v polovině trasy, výhled na osvětlenou Prahu. Bylo to opravdu nádherné. Poslední nepříjemný sestup pro věci, rozloučení a výstup do 4800m na nejvyšší horu Evropy. Jediné, na co jsem se těšil, byla teplá sprcha a postel. Na kolej jsem přišel pár minut před půlnocí.

Neděle byla ve znamení odpočinku. Když jsem ráno viděl, jaké je počasí, nevěřil jsem, že by mohl někdo ještě chodit. vybaven deštníkem jsem došel na vrchol čtvrté trasy a pomalu sešel k úpatí. Opravdu se ještě chodilo. Litoval jsem ty odhodlané a držel palce, aby měli všichni dost sil. Cestou dolu jsem potkal i Evžena, kterému muselo chybět jen pár výstupů. Pak už jen rekreačně jsem dostoupal k vrcholu a čekal na ty, co to nehodlali vzdát. Příchody byly opravdu famózní. Určitě je třeba zmínit Himalájské tygry, holky z lanového centra, Evžena, Juppa, ale i ten zbytek, který si nepamatuju. Všem patří obdiv, protože výstup na Everest byl takový, jaký byl - chladný, deštivý a nehostinný.

Ještě jednou musím vzdát holt všem, kteří se vůbec přihlásili.

Osobně bych rád poděkoval organizátorům a všem z orgotýmu za super zážitek. Evženovi za to, že mě nenechal "sejít z cesty" a dovedl mě pod vrchol Mt.Blancu. Všem sololezcům za sounáležitost a odhodlání, kterým oplývali. A v neposlední řadě nejoblíbenější kontrolorce, spoluorganizátorce, zásobovačce, jeskynnímu překvapení a fanynce :P Alici.

A příště....snad už konečně na ten Everest!!!

Petr Mašek aka cyklo86(311949733)

P.S.: nějaké moje fotky jsou tady http://radekf.net/foto/mix/masa-everest/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 44 výstupů - Mt.Blanc
OdeslatNapsal: 21.5.2008, 00:18 

Registrován: 12.5.2008, 23:41
Příspěvky: 10
ÓÓÓ děkuji, myslím ale, že si to nezasloužím.

Naopak gratuluju Tobě i všem dalším sólolezcům k dosaženým metrům a smekám před Vámi neb jste opravdu všichni podali úctyhodný a slovy nepopsatelný výkon.

Kontrolka Alice


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
 

Prezentace akce Everest - vechna prva vyhrazena | Realizace Nebenet © 2008