Everest

 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pohled ze zákulisí aneb jak to viděla jedna malá Šerpka
OdeslatNapsal: 28.5.2008, 01:31 

Registrován: 12.5.2008, 23:41
Příspěvky: 10
Je pátek 16. 5. 2008. Mé přípravy na akci Everest vrcholí již několik dní. Jako vždycky nestíhám, nemám hotovo spoustu přislíbených věcí a intrukce s dalšími pokyny se neustále množí. Za to však doma již několik dní tvořím hromadu atypických věcí, které budou potřeba nebo by se mohli hodit. No ještě, že se už dnes musím vypravit – již nelze projít pokojem ani předsíní a zabírám i chodbu v baráku (sousedům se radši vyhýbám :P ).
K večeru se tedy snažím vše nacpat do jednoho velkého batohu – neúspěšně. Přichází na řadu další velké zavazadlo a několik malých. Komicky obtěžkána vyrážím vstříc novým vysokohorským zážítkům.
Po příchodu do Basecampu mezi Šerpy panuje všeobecně dobrá nálada, většina stejně jako já naspala 2,5 hodiny, ale to nikomu nebrání v nadšeném dolaďování drobností. Přidávám se k nim a po poslední velké poradě se těším jak zalehnu do spacáku a konečně se vyspím – bohužel naivně :(. Program se holt musí připravit do poslední tečky, a šéf trasy je neúprosný. Sedím tedy s ostatními souputníky, dělám že poslouchám a přesně vím o čem je řeč, čelím miliónu dotazů a proseb, jsem už hodně nevrlá (za což se všem dodatečně omlouvám) a přeju si jediné. Ve 03:00 jsem už nekompromisní a odcházím do říše snů.


Sobota 17.5. Ve 4:30 budík nemožně zvoní. Proloupnu jedno oko, nademnou stojí šéf první trasy a něco mi sáhodlouze říká, vůbec ho neslyšim. Nemotorně se zvedám - i se spacákem - a kolemprocházejí Šerpové na mě koukají jako kdyby viděli UFO. Zjišťuji, že někteří nešli spát vůbec. Stydím se za svůj výraz a začnu se tak jako oni nadšeně pakovat na odchod k přípravě první trasy.
Vyrážíme do terénu, je takové to mlhavé hnusno a já si nedokážu představit, že dorazí nějací lezci. Opět jsem se mýlila – naštěstí ;) . Uvelebím se na vrcholu první trasy, beru si na sebe noční košilku, co jsem našla v Basecampu a prostě ji tam nemohla nechat (je tak brzo ráno, že lezci jistě omluví, když himalaájští úředníci budou ještě v pyžamu :P ), vybaluju snídaní a vyhlížím pomocnici Báru.
Už v 6:15 jsou však mé ranní chmury ty tam neb k mému úžasu přichází první lezec a s ním i pěkné počasí - šéf Himalájských Tygrů. První sólolezec mu je v patách. Od té doby se mé razítko nezastaví. Přicházejí nadšené expedice dvou i dvacetičlenné, vybavené jak horolezeckým náčiním tak i maskoty, sólolezci, lezci jdoucí pozpátku, poeti co sborově přednášejí básničky, borci na lyžích i uchazeči o Himalájského Tygra (k úžasu všech organizátorů se o něj jako první začíná pokoušet nadějný sólolezec Honza – s lyžemi na nohou baví jak Šerpy na vrcholu tak i kolemjdoucí – a inspuje další). Atmosféra je dobrá a pojetí každého lezce originální. Snažím se zapamatovat co nejvíc lezců (budu je tu přece potkávat celý víkend). To se však ukazuje jako nadlidský úkol - tak aspoň jména expedic a odhodlané sólolezce. Což nebyl takový problém, neb jich docela dost znám osobně – to se mi ovšem nevyplatilo, protože mi ze známosti snědli skoro celou snídani :( (po této zkušennosti doporučuji na extrémní výkony už jen michelské povidlové buchtičky 8-)).
Ještě před polednem některé expedice i sóla trasu opouštějí a vydávají se na další pouť do vyšších poloh. Já pro své další nehimalájské povinnosti musím udělat totéž. Scházím na úpatí a kde chvíli bavím Panožky svým neustálím odcházením a vracením se. Než se však definitivně rozloučím s první trasou, vyšlápnu si jí s expedicí Zčořislavové (poslední výstup této dvoučlenné expedice, před spojením s EverEsťákama) jednou nahoru. Dolů pak v protisměru druhé trasy (chci dát bráchovi, coby sólolezci kousek čokolády na posilněnou). Kromě toho, že konečně vidím v akci náhodu Sáňky s ovcí (nevím kdo to zrovna běžel, ale mám pocit, že z tý rychlosti se ovci muselo udělat zle :P), potkávám sólolezce téměř všechny a opět přicházím o věškeré své zásoby povzbuzovadel :?. Definitivně odcházím.
Při návratu do hor, dělám ještě v podhůří velký směnný nákup – sólolezců se mi přeci jen zželelo a tak se zásobuji hroznovým cukrem a čokoládou, pro případ, že je zase potkám. Kamaradi Šerpové mě vítají překvapením, bylo jím slovo Večeře :P. Vůbec jsem nečekala, že něco takového bude a už ta informace mě vlastně nakrmila. Jsem ale zvědavá a jdu navštívit naší úžasnou provianťačku – její nekonečné těstoviny měli myslím mezi námi velký úspěch. Spokojená a s plným žaludkem pak neorganizovaně pobíhám mezi Basecampem, úpatím druhé atřetí trasy a koukám kde se co děje. To mi vydrží až do noci, kdy je mi nakázáno jít spát, ačkoliv se mi vůbec nechce. Vzdoruji, vycházím jednou třetí trasu – prý je moc pěkná, tak to musím jít zkontrolovat – byla nádherná. Cestou dolů potkávám Yettiho a dostávám bonbón – nevím proč se mu říká postrach hor. A pomalu se šinu do hajan.


V neděli vstávám kolem sedmé, už mi to ani nepřije a natěšeně razím na své další stanoviště – na Vrchol. Cestou se loučím s několika sólolezci, kteří byť byli dosti vysoko, právě svůj výstup vzdávají. Již po čtvrté a naposledy se sápu na vrchol Petřína, zjišťuji, že zatímco já si klidně spala, Helena stále sedí s úsměvem na vrcholu třetí trasy, že mnoho lezců se již přesunulo na čtvrtou a že někteří mají ještě dost sil k běhu i nahoru - neuěřitelné.
Dorážím na náš Vrchol pomoct s připravou, setrvalý déšť přichází hned po mě :( . Operativně však zvládáme připravit vše a nic již nebrání vítání první dorazivší expedice. Za nimi následují další a další a mezi nini za obrovského potlesku také dva úspěšní sólolezci. Ještě vrcholové foto a pak už jen předávání diplomů, razítko do výstupové knížky a společně s dalšími Šerpy gratuluju, poslouchám výstupové pokřiky, zážitky a veselé příhody ze strastiplné cesty.


Šerpka Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohled ze zákulisí aneb jak to viděla jedna malá Šerpka
OdeslatNapsal: 28.5.2008, 02:37 

Registrován: 14.5.2008, 12:34
Příspěvky: 4
pěkné :)
a s razítkem jí to potom šlo už tak dobře, že to člověk dostával skoro za běhu ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohled ze zákulisí aneb jak to viděla jedna malá Šerpka
OdeslatNapsal: 29.5.2008, 09:26 

Registrován: 19.5.2008, 10:34
Příspěvky: 3
Těší mne, Alice, že sis to tak užívala (a podobně snad i další šerpové
a šerpice) a že ty úsměvy, cos rozdávala, nebyly jen hrané.
A mimochodem, když líčíš, jak to vypadalo u vás doma ve finiši - nespleta ses a nevidělas to náhodou u nás doma ?
Vlasta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohled ze zákulisí aneb jak to viděla jedna malá Šerpka
OdeslatNapsal: 29.5.2008, 11:31 

Registrován: 12.5.2008, 23:41
Příspěvky: 10
Ne ne nespletla :P. U Vás doma jsem to sice neviděla, ale během připrav se mi několikrát dostalo barvitého popisu, takže věř, že si to dovedu víc než představit :P.

Alice


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohled ze zákulisí aneb jak to viděla jedna malá Šerpka
OdeslatNapsal: 30.5.2008, 20:46 

Registrován: 12.5.2008, 19:46
Příspěvky: 2
Aličko tys to hezky popsala - s tím "uklizeným" pokojem to tak stejně bylo u nás, původní naprosto naivní nápad dopravit se běžnými prostředky hromadné dopravy nás naštěstí přešel dřív, než by nebylo možné sehnat tatínka na odvoz, auto potom bylo tak plné, že se tam stejně nevěšlo všechno (a všichni) :lol: Jinak doufám, že jsem na tebe nebyl moc nepříjemný, já fakt nechtěl :oops: (pozn.: Ano, já jsem ten, co nenechal naši-vaši skvělou šerpici spát v pátek v noci). Ale jak víš, nakonec jsme to zvládli, jak je vidět i tady na fóru, líbilo se, my jsme si to užili.. ideální kombinace ;)

_________________
_________________________
ukončete výstup,
jste nahoře


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Fórum je zamknuté Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
 

Prezentace akce Everest - vechna prva vyhrazena | Realizace Nebenet © 2008